Rodzaje miodu

Odpowiadając na pytanie jakie mamy rodzaje miodów  powinniśmy zacząć od tego, z jakiego pożytku zostały zebrane. Patrząc na to kryterium wyróżniamy miody spadziowe, miody nektarowe oraz nektarowo-spadziowe.

Miody nektarowe dzielą się na miody wielokwiatowe oraz miody odmianowe - takie jak rzepakowy, lipowy, akacjowy, gryczany czy faceliowy. Miód wielokwiatowy to różne rodzaje miodów, których smak, barwa i walory zdrowotne uzależnione są od gatunków roślin oblatywanych przez pszczoły, zróżnicowania rejonów stacjonowania pasiek oraz terminów ich  pozyskiwania. Miód wielokwiatowy jest przykładem miodu nektarowego, który z reguły ma jasną barwę i łagodny smak. Wśród najbardziej popularnych miodów wielokwiatowych można wymienić: jasne miody wiosenne o delikatnym smaku, miody z środka lata zawierające nektar lipy, facelii, gorczycy czy późniejsze z gryką czy słonecznikiem. Szczególnym przykładem takiego miodu z naszej pasieki jest miód wielokwiatowy łąkowy i lipowo- bławatkowy kremowy. Są to specjalnie wyselekcjonowane miody klasy premium, o niepowtarzalnym smaku i konsystencji, których nie znajdziesz w żadnej innej pasiece. Miody wielokwiatowe są miodami o uniwersalnym działaniu leczniczym, jednak najczęściej poleca się w przypadku alergii pyłkowych, a  żucie plastra z miodem wielokwiatowym pozwala chorym na uodpornienie się na poszczególne pyłki-alergeny. Miody odmianowe często mają intensywniejsze działanie na różnego typu schorzenia, w zależności od tego, z jakich roślin zostały zebrane. 

Miód spadziowy zbierany jest przez pszczoły ze spadzi drzew liściastych np. topola, brzoza, klon, buk  lub iglastych z których dominującym drzewem jest jodła pospolita. Spadź to lepka substancja, która jest produktem przemiany materii owadów żerujących na tych drzewach, głównie mszyc i czerwców. Sekretem miodu spadziowego jest również zawartość enzymów pochodzących z dwóch organizmów żywych - najpierw dodawanych przez mszyce i czerwce do spadzi, a następnie przez pszczoły do miodu. Miód spadziowy ma wyższe właściwości antybiotyczne niż miody nektarowe, zawiera więcej substancji biologicznie czynnych, biopierwiastków - żelaza, cynku, miedzi, magnezu, potasu i fosforu. Zapach miodu spadziowego pochodzi z olejków eterycznych z żywic drzew, z których zbierana jest spadź. Wysoka zawartość enzymów i składników olejków eterycznych powodują wysokie właściwości bakteriobójcze miodu spadziowego, które wzrastają wraz z rozpuszczaniem go w wodzie lub innych płynach. Z tego powodu poleca się go w chorobach układu oddechowego, takich jak kaszel, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i przeziębieniach.

Miody naturalne spadziowe, nektarowe, nektarowo - spadziowe - Mój Miód

Jest 15 produktów.

Pokazano 1-12 z 15 pozycji

Aktywne filtry