Mleczko pszczele
Mleczko pszczele jest złożonym produktem wydzielanym przez młode pszczoły robotnice. Mleczko jest pokarmem, którym matki karmione są przez cały okres larwalny i okres czerwienia czyli składania jaj, natomiast pszczoły robotnice i trutnie tylko przez pierwsze 3 dni życia. To dzięki mleczku, które wzbogacone jest przez hormony płciowe matka jest płodna i zdecydowanie różni się budową oraz żywotnością od pszczół robotnic, dlatego potocznie zwane jest pokarmem matek pszczelich.
W skład mleczka pszczelego wchodzą: białka pełnowartościowe i aminokwasy egzogenne, takie jak m.in. fenyloalanina, izoleucyna, leucyna - łącznie ponad 20 aminokwasów. Poza tym albuminy i globuliny, a także w śladowych ilościach białko podobne do kolagenu ludzkiego. Ponadto mleczko zawiera substancje lipidowe, węglowodany, kwasy organiczne, biopierwiastki, witaminy oraz hormony, również takie o charakterze roślinnego hormonu wzrostu.
Witaminy w mleczku: kwas pantotenowy, prowitamina PP, witamina PP, wit. z grupy B oraz śladowe ilości witamin A,B, E i K
Biopierwiastki w mleczku: potas(do 4500 ug/g), wapń(do 3200 ug/g), sód(do 1400ug/g), magnez(do 450ug/g)
Korzystne działanie mleczka:
-poprawa przemiany materii
-działanie regeneracyjne
-odbudowa zniszczonych tkanek(po chemio- i radioterapii)
-działanie przeciwnowotworowe i krwiotwórcze, powoduje wzrost hemoglobiny
-zapobiega odwapnianiu się kości po ciężkich złamaniach
-działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
-hamuje rozwój drożdżaków, w tym Candida
Źródło: "Leczenie produktami pszczelimi" B.Kędzia, E.Hołderna-Kędzia